dopłaty do odszkodowań - najważniejsze informacje

Dopłaty do odszkodowań

ważne pytania (i pomocne odpowiedzi)

Zaniżone odszkodowanie to wielki problem. Istnieją jednak sposoby na uzyskanie dopłaty do odszkodowania zarówno od ubezpieczyciela, jak i zewnętrznej firmy. Pojawiają się jednak istotne różnice. Jak więc starać się dopłatę? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Wielu poszkodowanych decyzję ubezpieczyciela o wypłacie odszkodowania traktuje jako ostateczną. To sprawia, że przyjmują oni każdą kwotę zaproponowaną przez ubezpieczyciela. Panuje również przekonanie, że w przypadku starszych aut należy się mniejsze odszkodowanie. Tymczasem zasady naliczania i wypłacania odszkodowań są ściśle określone m.in. przez Krajowy Nadzór Finansowy.

Mimo to ubezpieczyciele wciąż:

  • Odmawiają zwrotu kosztów holowania i wynajmu samochodu zastępczego;
  • W kosztorysach stosują „urealnienie” lub rabaty bez konsultacji z poszkodowanym, czy warsztatem;
  • Nie wypłacają odszkodowania za utratę wartości pojazdu;
  • Nie uwzględniają wszystkich szkód;
  • Odliczają VAT w przypadku osób prywatnych.

To wszystko sprawia, że poszkodowany otrzymuje znacznie mniej pieniędzy, niż powinien. W niektórych przypadkach to tylko ¼ właściwej kwoty.

Należy pamiętać, że decyzja ubezpieczyciela nigdy nie jest ostateczna i nie zamyka całkowicie sprawy. To oznacza, że można starać się o dopłatę do odszkodowania.

Na czym polega skup odszkodowań? Kiedy można je uzyskać?

Dopłata do odszkodowania polega na wypłacie różnicy między odszkodowaniem wypłaconym przez ubezpieczyciela a tym właściwym. Konieczne jest precyzyjne określenie kwoty zaniżenia. Można to zrobić poprzez analizę kosztorysu i szkód.

O dopłatę może starać się każdy poszkodowany kierowca, który uważa, że nie otrzymał właściwego odszkodowania. Można starać się o nie zarówno po wydaniu decyzji, jak i już po otrzymaniu pieniędzy. Istnieje jedynie ograniczenie czasowe. W przypadku szkód w pojeździe o dopłatę można starać się najczęściej w ciągu 3 lat po wydaniu decyzji przez ubezpieczyciela.

Bardzo często zdarza się, że właściciele starszych samochodów otrzymują za niskie odszkodowania. Warto jednak zaznaczyć, że sam wiek pojazdu nie ma wpływu na wysokość odszkodowania i dopłatę.

Dopłaty nie otrzyma kierowca, który podpisał z ubezpieczycielem ugodę. Choć często jest ona niekorzystna dla poszkodowanego, to najczęściej wyklucza ona wszelkie roszczenia, także te przyszłe. Inną kwestią jest, gdy wystąpiła szkoda całkowita. Wtedy jest ona z punktu widzenia kierowcy nieopłacalna, a ubezpieczyciel uznaje, że naprawa takiego auta jest nierentowna. W ten sposób zmieniają się zasady wyliczania odszkodowania dla poszkodowanego kierowcy.

Odkup szkody: jak uzyskać dopłatę do odszkodowań?

Teoretycznie to sam ubezpieczyciel może wypłacić brakującą kwotę odszkodowania. Dzieje się tak w przypadku, gdy rzeczoznawca przy oględzinach nie odnalazł wszystkich uszkodzeń. W praktyce ubezpieczyciele rzadko przyznają się do błędnie skonstruowanego kosztorysu. Aby uzyskać dopłatę do odszkodowania od ubezpieczyciela, należy złożyć odwołanie od wydanej decyzji. Poszkodowany ma na to aż 3 lata

Co zrobić, gdy ubezpieczyciel wciąż odmawia wyższego odszkodowania? Zwykle wskazuje on wtedy, że należy udać się do sądu. Faktycznie jest to skuteczna metoda, gdyż najczęściej sądy są przychylne poszkodowanym. Przyznają one często wyższe odszkodowanie, niż to, o które stara się poszkodowany, a także dołącza do tego odsetki. Zwraca także koszty związane z postępowaniem.

Aby jednak sąd rozpatrzył sprawę konieczne jest właściwe skonstruowanie pozwu i złożenie go we właściwym sądzie. Udowodnienie własnych racji wymaga także choćby podstawowej wiedzy prawnej lub wynajęcia prawnika. Często więc poszkodowani ponoszą spore koszty, aby uzyskać właściwe środki.

Alternatywą dla tych działań może być odkup odszkodowań szkód komunikacyjnych i dopłata od kancelarii odszkodowawczej. To ona wówczas przejmuje wszystkie formalności związane z dopłatą. Poszkodowany ma jedynie za zadanie dostarczyć najważniejsze dokumenty, a także opisać problem.

Dopłata do odszkodowania i proces jego uzyskiwania

Dopłaty do odszkodowań - jakie dokumenty są konieczne?

Staranie się o dopłatę wydaje się dodatkową i skomplikowaną procedurą. Tymczasem ilość koniecznych dokumentów jest minimalna. Poszkodowany współpracujący z firmą odszkodowawczą powinien dostarczyć jedynie:

Można także dostarczyć całą dokumentację związaną z wypadkiem, np.: oświadczenie sprawcy, zeznania świadków itp. Nie jest to jednak konieczne.

Warto zauważyć, że w przypadku samodzielnego starania się o dopłatę do odszkodowań lista dokumentów jest dłuższa. Wynika to z faktu, że to po stronie poszkodowanego leży udowodnienie swoich racji. To oznacza, że kierowca powinien także dostarczyć:

  • opinię niezależnego rzeczoznawcy
  • wycenę warsztatu
  • rachunki potwierdzające wydatki

Są to dodatkowe dokumenty, o które poszkodowany musi się dodatkowo postarać. Wydłuża to zatem czas oczekiwania na pieniądze i komplikuje całą procedurę. Wiąże się to też z dodatkowymi kosztami. Opinia rzeczoznawcy to dodatkowy wydatek rzędu kilkuset złotych.

Jak można zauważyć, prawo pozwala poszkodowanemu na różne drogi ubiegania się o wyższe odszkodowanie. Naturalną drogą wydaje się zwrócenie się bezpośrednio do ubezpieczyciela. I faktycznie zdarza się, że po odwołaniu poszkodowany otrzymuje dodatkową wypłatę. Nie jest to jednak reguła, poza tym nawet dopłata od ubezpieczyciela nie gwarantuje, że poszkodowany otrzyma pełną kwotę.

Kosztorysy są też sporządzane w tak zawikłany sposób, że laikowi jest niezwykle trudno zorientować się, czy faktycznie doszło do zaniżenia i na czym ono polega. A sam kosztorys, nawet jeżeli jest błędny, nie jest dowodem. Należy bowiem udowodnić, że w istocie tę błędy wystąpiły. W ten sposób uzyskanie dopłaty do odszkodowania komplikuje się i przedłuża.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku kancelarii odszkodowawczej. Tutaj wystarczy jedynie minimalny zestaw dokumentów dotyczących szkody i jej likwidacji. Dzieje się tak, ponieważ to kancelaria przejmuje wszystkie formalności związane ze sporem z ubezpieczycielem.

To jednak nie oznacza, że poszkodowany musi czekać na swoje pieniądze, przy okazji płacąc wysoką prowizję. Odszkodowanie wypłaca kancelaria, kilka dni po zgłoszeniu. Jest to szczególnie korzystne dla tych poszkodowanych, którzy nie chcą czekać na pieniądze i wikłać się w kolejne spory z ubezpieczalnią.

Koniecznie przeczytaj artykuł: ,,Zaniżone odszkodowanie. Odzyskaj pieniądze bez dodatkowych strat"

Średnia ocena: 4.47

Czytaj także

PorownajSzkode - Co to jest odkup odszkodowań? Warto skorzystać?

Co to jest odkup odszkodowań? Warto skorzystać?

Odkup odszkodowań to inaczej cesja wierzytelności. Oznacza to, że przekazujesz swoje roszczenia innemu podmiotowi, np.: kancelarii odszkodowawczej. Z momentem przekazania praw do roszczenia to zadaniem kancelarii są negocjacje z ubezpieczycielem i uzyskanie właściwego odszkodowania.

PorownajSzkode - Odszkodowania z OC

Odszkodowania z OC - najważniejsze informacje, problemy i rozwiązania

Zgłoszenie likwidacji szkody i wpłata odszkodowania. Tak właśnie powinno wyglądać dochodzenie odszkodowania z OC. Czy tak jest w istocie? Na jakie problemy najczęściej natrafiają poszkodowani?

PorownajSzkode - Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela w prostych krokach

Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela w prostych krokach

Jakie terminy obowiązują TU, gdy piszesz odwołanie od decyzji ubezpieczyciela? Ma ono 30 dni, by ustosunkować się do Twojego pisma Jeżeli ubezpieczyciel nie zdąży w tym terminie — będzie musiał automatycznie wypłacić kwotę, o jaką się starasz.

PorownajSzkode - To musisz wiedzieć! Utrata wartości handlowej pojazdu a odszkodowanie

Utrata Wartości Handlowej Pojazdu

Im auto jest starsze i bardziej zużyte, tym utrata wartości handlowej pojazdu będzie mniejsza. Jednocześnie, jeżeli szkody były większe, to i utrata wartości staje się większa. Przy drobnych szkodach, jak np.: rysy i delikatne wgniecenia uznaje się, że utrata wartości nie nastąpiła.

PorownajSzkode - Kim jest rzeczoznawca samochodowy i jak pomaga poszkodowanym?

Kim jest rzeczoznawca samochodowy i jak pomaga poszkodowanym?

Rzeczoznawca samochodowy to specjalista, który zajmuje się przede wszystkim wyceną wartości pojazdów. Może również sprawdzić, czy i jak auto było uszkodzone.

PorownajSzkode - Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny

Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny. Czego kierowcy nie wiedzą?

Co należy wiedzieć, by uzyskać wyższe odszkodowanie za wypadek komunikacyjny bez zbędnych trudności? Na jakie problemy najczęściej napotykają poszkodowani? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule.

odszkodowania online

Sprawdź bezpłatnie wysokość Twojego odszkodowania

więcej »