tabliczka znamionowa

Tabliczka znamionowa samochodu - gdzie jest i co zawiera?

Tabliczka znamionowa w pojazdach to niepozorny, ale niezwykle ważny element, który odgrywa kluczową rolę w identyfikacji i legalności pojazdu.  W artykule przyjrzymy się bliżej temu, czym jest tabliczka znamionowa, jakie informacje zawiera, gdzie jest umieszczona, a także omówimy procedurę wyrobienia jej zastępczej wersji w przypadku jej utraty lub zniszczenia.

Tabliczka znamionowa w pojeździe - podstawowe informacje

Tabliczka znamionowa jest niezbędnym elementem każdego pojazdu, umożliwiającym jego identyfikację oraz zapewnienie informacji o jego najważniejszych cechach. Chociaż może to brzmieć obco, każdy kierowca i właściciel pojazdu, świadomie czy nie, miał z nią do czynienia. Znajduje się ona również na różnych urządzeniach i maszynach, takich jak lodówki czy telewizory.

Lokalizacja i montaż tabliczki znamionowej w samochodzie są ściśle określone. Producent pojazdu lub upoważniony przedstawiciel, umieszcza ją w miejscu łatwo dostępnym i widocznym, przy czym musi być ona trwale przymocowana do elementu pojazdu, który nie podlega łatwej wymianie czy usunięciu. Dlatego też tabliczka nie jest montowana na elementach łatwo zdejmowalnych, jak drzwi samochodowe.

Zgodnie z rozporządzeniem Komisji UE nr 19/2011, tabliczka znamionowa może przybierać dwie formy: jest to albo prostokątna metalowa płytką, albo prostokątna etykieta samoprzylepna. Tabliczki znamionowe wykonane z metalu powinny być mocowane za pomocą nitów, natomiast etykiety muszą być odpowiednio zabezpieczone przed usunięciem, na przykład poprzez użycie plomb, i odporne na ścieranie. Ważne jest, aby etykiety ulegały zniszczeniu w przypadku próby ich usunięcia, co zapobiega manipulacjom.

Tabliczka znamionowa pełni kluczową rolę w procesie identyfikacji pojazdu, zawierając istotne informacje dotyczące jego specyfikacji i cech charakterystycznych. Jej obecność jest zatem nie tylko wymogiem prawym, ale również elementem ułatwiającym zarówno użytkownikom, jak i służbom kontrolnym poznanie najważniejszych danych o pojeździe.

Jakie informacje są zawarte na tabliczce znamionowej pojazdu?

Tabliczka znamionowa stanowi ważny element każdego pojazdu, zawierając kluczowe dane identyfikacyjne i techniczne. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, wymogi dotyczące tych informacji są precyzyjnie określone.

Marka samochodu

Na pierwszym miejscu znajduje się marka samochodu, która jest równoznaczna z nazwą producenta. Jest to podstawowy identyfikator pojazdu, umożliwiający szybkie rozpoznanie producenta.

Numer świadectwa homologacji

Następnym ważnym elementem jest numer świadectwa homologacji typu pojazdu, który jest niezbędny do potwierdzenia zgodności pojazdu z obowiązującymi normami.

Numer VIN

Numer VIN, czyli numer identyfikacyjny pojazdu, jest kolejnym kluczowym aspektem. W przypadku jego braku, obowiązkowe staje się umieszczenie numeru podwozia lub nadwozia. To unikalny kod, który umożliwia identyfikację konkretnego egzemplarza pojazdu.

Maksymalna masa całkowita

Tabliczka zawiera również istotne informacje dotyczące maksymalnej masy całkowitej pojazdu oraz maksymalnego dopuszczalnego obciążenia osi przedniej i tylnej. Te dane są kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa oraz eksploatacji pojazdu.

Ciekawostką jest brak informacji o modelu pojazdu na tabliczce znamionowej, co wynika z unikalności numeru VIN, który w pełni identyfikuje pojazd. W przypadku przyczep, tabliczka znamionowa musi zawierać informację o masie całkowitej zespołu pojazdów.

W motocyklach na tabliczce znamionowej znajdziemy dane dotyczące poziomu hałasu zewnętrznego w dB i prędkości obrotowej silnika, zamiast maksymalnej masy całkowitej.

Dodatkowo, producenci mogą umieszczać dodatkowe dane, które uznają za ważne dla identyfikacji pojazdu, takie jak pojemność silnika, moc, rok produkcji, czy szczegółowe oznaczenie lakieru. Te informacje są umieszczane w taki sposób, aby nie zakłócać czytelności podstawowych danych.

Materiał, z którego wykonana jest tabliczka znamionowa, musi być trwały i odporny na czynniki zewnętrzne oraz wysoką temperaturę. Informacje są często grawerowane, co zapewnia ich trwałość nawet w trudnych warunkach.

Lokalizacja tabliczki znamionowej w samochodach - gdzie jej szukać?

Przepisy nie narzucają konkretnego miejsca umieszczenia tabliczki, lecz podkreślają, że powinna być ona łatwo dostępna i widoczna. W praktyce, lokalizacja ta różni się w zależności od modelu i producenta pojazdu.

Aby odnaleźć tabliczkę znamionową, pierwszym krokiem może być skonsultowanie się z książką serwisową pojazdu. Zazwyczaj producent podaje tam dokładne miejsce, gdzie umieszczono tabliczkę.

 • W bagażniku pod wykładziną – to jedno z bardziej ukrytych miejsc, jednak często wybierane przez producentów ze względu na łatwy dostęp i bezpieczeństwo.
 • Na słupku B – jest to miejsce widoczne po otwarciu drzwi pojazdu, co sprawia, że tabliczka jest łatwo dostępna i widoczna.
 • Na przedniej belce – to kolejna popularna lokalizacja, choć mniej oczywista niż słupki czy bagażnik.

Znajomość potencjalnych lokalizacji tabliczki znamionowej jest ważna, ponieważ umożliwia szybką identyfikację ważnych danych pojazdu, a także ułatwia przeglądy techniczne i serwisowe. Należy pamiętać, że lokalizacja może różnić się w zależności od marki i modelu samochodu, dlatego sprawdzenie instrukcji producenta jest zawsze zalecanym krokiem.

Obowiązkowość tabliczki znamionowej w pojazdach - co należy wiedzieć?

Tabliczka znamionowa w samochodzie pełni funkcję nie tylko informacyjną, ale również prawną. Jest ona nieodzownym elementem każdego pojazdu, bez którego nie można mówić o jego pełnej legalności na drogach. Nie bez powodu jest uważana za skróconą kartę pojazdu, będącą integralną częścią samochodu.

Każdy pojazd, aby został dopuszczony do ruchu, musi przejść badanie techniczne, a w jego trakcie jednym z kluczowych elementów sprawdzanych przez stację diagnostyczną jest właśnie obecność i poprawność tabliczki. To podstawowy warunek, który musi zostać spełniony.

Niestety, w procesie zakupu używanego samochodu lub odbioru pojazdu z warsztatu blacharskiego, często pomija się sprawdzenie obecności tabliczki. Tymczasem jej brak może być wynikiem różnych czynników, takich jak uszkodzenie mechaniczne, poważna kolizja, zmiany konstrukcyjne w samochodzie lub zakup auta z licytacji komorniczej.

Należy podkreślić, że auto pozbawione tabliczki nie zostanie zatwierdzone w badaniu technicznym, co uniemożliwia jego legalne użytkowanie.

Warto również zaznaczyć, że brak tabliczki nie jest jedynie drobnym uchybieniem. Jest to poważne naruszenie, za które grozi mandat. Dodatkowo, od 1 stycznia 2022 roku, za brak corocznego badania technicznego przewidziane są znaczące kary finansowe, sięgające nawet 1500 złotych. Jazda bez ważnego przeglądu przez ponad miesiąc może skutkować podwójną stawką mandatu. Policja ma również prawo zatrzymać dowód rejestracyjny oraz odholować pojazd na koszt kierowcy.

Dlatego, nabywając używany samochód lub odbierając swój pojazd z naprawy, kluczowe jest sprawdzenie stanu technicznego tabliczki oraz upewnienie się, że zawiera ona wszystkie prawidłowe informacje. Jest to istotny krok w zapewnieniu legalności i bezpieczeństwa pojazdu na drogach.

Proces wyrobienia zastępczej tabliczki znamionowej - krok po kroku

W przypadku braku tabliczki znamionowej w samochodzie, właściciel pojazdu stoi przed zadaniem wyrobienia jej zastępczej wersji. To obowiązek, który należy spełnić, aby pojazd był zgodny z przepisami i mógł być legalnie użytkowany.

Pierwszym krokiem w tym procesie jest wizyta na stacji diagnostycznej. Tam diagnosta przeprowadza niezbędne czynności i wydaje zaświadczenie potwierdzające potrzebę wyrobienia zastępczej tabliczki znamionowej. Może to być spowodowane utratą, zniszczeniem lub nieaktualnością danych na dotychczasowej tabliczce.

Kolejny etap to udanie się do wydziału komunikacji. Tam urzędnik, po zapoznaniu się z zaświadczeniem ze stacji diagnostycznej, wyraża zgodę na wykonanie i umieszczenie zastępczej tabliczki znamionowej. Wymagane dokumenty to:

 • Wypełniony wniosek o wydanie zastępczej tabliczki znamionowej.
 • Zaświadczenie wydane przez stację diagnostyczną.
 • Dowód osobisty, jako potwierdzenie tożsamości właściciela pojazdu.

Koszt wydania decyzji o zezwoleniu na wykonanie zastępczej tabliczki znamionowej wynosi 10,00 zł. Warto jednak pamiętać, że w przypadku konieczności złożenia dokumentu pełnomocnictwa, do kosztów doliczana jest dodatkowa opłata skarbowa w wysokości 17,00 zł.

Ten proces jest niezbędny dla zachowania zgodności pojazdu z przepisami ruchu drogowego i jego legalnej eksploatacji. Bez zastępczej tabliczki znamionowej samochód nie będzie mógł przejść badania technicznego, co uniemożliwi jego dalsze użytkowanie.

Podsumowanie:

 1. Tabliczka znamionowa jest niezbędnym elementem każdego pojazdu, odgrywającą kluczową rolę w utrzymaniu porządku i legalności w ruchu drogowym.
 2. Zawiera ona ważne informacje identyfikacyjne i techniczne pojazdu, takie jak marka, numer VIN, maksymalne obciążenia czy informacje o homologacji.
 3. Jej obecność jest warunkiem koniecznym do przeprowadzenia badania technicznego i dopuszczenia pojazdu do ruchu.
 4. Lokalizacja tabliczki jest zróżnicowana w zależności od producenta i modelu pojazdu, ale zawsze powinna być łatwo dostępna i widoczna.
 5. W przypadku utraty lub zniszczenia tabliczki, właściciel pojazdu ma obowiązek wyrobienia jej zastępczej wersji, co wymaga wizyty na stacji diagnostycznej i w wydziale komunikacji.

Średnia ocena: 0.00

Czytaj także

PorownajSzkode - Jak obliczyć utratę wartości samochodu po wypadku

Jak obliczyć utratę wartości samochodu po wypadku, to warto wiedzieć

Większość poszkodowanych kierowców zastanawia się jak obliczyć utratę wartości samochodu po wypadku. Istnieje dla niego kilka rozwiązań, które może wykorzystać bez strat finansowych. Oprócz tego przysługują mu inne świadczenia, które pomogą mu wrócić do zdrowia.

PorownajSzkode - Wycena szkody samochodu kalkulator

Wycena szkody samochodu kalkulator. Jak działa i kto z niego korzysta?

Wielu poszkodowanych po uzyskaniu odszkodowania ma poważne wątpliwości. Czy otrzymali odszkodowanie we właściwej wysokości? Jeżeli masz wątpliwości, czy wycena szkody samochodu jest właściwa, kalkulator byłby bardzo pomocny. Czy jednak jest on dostępny dla poszkodowanych?

PorownajSzkode - Sprawdź kosztorys naprawy samochodu. Możesz otrzymać dopłatę!

Sprawdź kosztorys naprawy samochodu. Możesz otrzymać dopłatę!

Kosztorys naprawy samochodu często zawiera zaniżenia. Wypłacone odszkodowanie nie starczyło na naprawę? Uzyskaj dopłatę do odszkodowania!

PorownajSzkode - Szkoda parkingowa – jak się zachować i gdzie ją zgłosić?

Szkoda parkingowa – jak się zachować i gdzie ją zgłosić?

Trudno znaleźć kierowcę, który nigdy nie spotkał się z pojęciem szkody parkingowej. Wbrew pozorom, nie są to tylko te sytuacje, kiedy do incydentu dochodzi na parkingu.

PorownajSzkode - Jak obliczyć spalanie samochodu?

Jak obliczyć spalanie samochodu?

Wielu kierowców przed zakupem samochodu zwraca uwagę m.in. na wskaźniki spalania. Im jest ono większe, tym więcej będzie trzeba wydawać na zakup paliwa. Chcesz sprawdzić, ile paliwa na 100 przejechanych kilometrów spala samochód? Możesz to zrobić na kilka sposobów.

PorownajSzkode - Przegląd samochodu 2024 – co powinien wiedzieć każdy kierowca?

Przegląd samochodu 2024 – co powinien wiedzieć każdy kierowca?

Posiadanie pojazdu, takiego jak samochód, motorower czy ciągnik, wiąże się z obowiązkiem regularnego przeprowadzania badań technicznych, znanych również jako przegląd rejestracyjny.

odszkodowania online

Sprawdź bezpłatnie wysokość Twojego odszkodowania

więcej »