Warta OC windykacja

Warta windykacja

- nie zapłaciłem OC na czas, co robić?

W obliczu różnych okoliczności zdarzyć się może, że nie uda Ci się opłacić kolejnej raty za nowe albo przedłużone ubezpieczenie OC. Powodów może być wiele — trudna sytuacja materialna lub najzwyczajniej w świecie o tym zapomniałeś. Co należy zrobić w takiej sytuacji? W tekście wyjaśniamy, w jaki sposób przebiega windykacja WARTA, gdy nie opłacisz OC w terminie.

Polisa OC - czy jest obowiązkowa?

Obowiązkiem każdej osoby, na którą zarejestrowany został pojazd, jest objęcie go stosownym ubezpieczeniem w postaci polisy OC.

W polskim prawie wskazuje na to Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Funkcją polisy ubezpieczeniowych OC jest przede wszystkim zapewnienie kluczowej ochrony podczas poruszania się po drodze. Jednakże nie tylko drogi są miejscem, w którym może wystąpić szkoda komunikacyjna.

Tak naprawdę incydenty czy wypadki drogowe mogą wydarzyć się w tak niepozornych miejscach, jak parkingi sklepowe podjazdy przed domem albo pobocza.

Co sprawia, że posiadanie ubezpieczenia OC jest takie ważne? W głównej mierze to, iż spora ilość kierowców nie ma świadomości, jak łatwo można doprowadzić do niezaplanowanego zdarzenia, które skończy się przykładowo uszczerbkiem na zdrowiu lub śmiercią innej osoby.

W takich sytuacjach odszkodowanie opiewa na potężne i często niemożliwe do zrealizowania przez winowajcę kwoty, co w przypadku braku ubezpieczenia OC oznacza jego wypłatę z własnej kieszeni.

Nieopłacone OC na czas - czy jest ważne?

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, a dokładniej art. 12 ust. 2 wskazuje, iż nieopłacenie składki OC w obowiązującym terminie nie sprawia, że polisa ubezpieczeniowa traci swoją ważność.

To dobra wiadomość dla osób, które z jakiegoś powodu nie wykonały przelewu za kolejną ratę składki OC w terminie, ponieważ w dalszym ciągu zachowuje ona swoją ważność.

Warto więc pamiętać, że firma ubezpieczeniowa wciąż zobligowana jest do brania odpowiedzialności za szkody komunikacyjne, co jednak nie zwalnia ubezpieczonego z jak najszybszego uregulowania zaległej opłaty.

Kiedy ubezpieczenie OC traci ważność?

Oczywiście istnieją sytuacje, w których OC faktycznie przestaje obowiązywać.

Mamy tu na myśli niezapłacenie pierwszej raty składki OC lub nieuregulowanie jej w całości do końca ustalonego okresu ubezpieczenia.

Nieopłacone OC na czas – jakie konsekwencje w Warcie?

Tak, jak zostało już wcześniej podkreślone — nieopłacenie raty za nową albo automatycznie przedłużoną polisę ubezpieczeniową OC, powoduje narażenie ubezpieczonego na kosztowne następstwa.

Jeżeli to właśnie Ciebie dotyka powyższy problem, pozostaje zatem zadać sobie istotne pytanie — w jaki sposób Warta ściąga należności?

Przypomnienie o płatności

W pierwszej kolejności, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe Warta nie otrzyma od Ciebie wpłaty, wyśle do Ciebie wezwanie do zapłaty zaległości.

Jeżeli otrzymałeś tego typu powiadomienie, a masz w związku z otrzymanym przypomnieniem pytania i wątpliwości, jest możliwość skontaktowania się z Wartą i wyjaśnienia sprawy za pomocą udostępnionego przez nich formularza.

Odsetki za opóźnienie we wpłacie

Warto pamiętać o tym, że towarzystwo bezpieczeniowe Warta w przypadku opóźnień w spłacie należności ma prawo do naliczania odsetek ustawowych.

Im dłuższy czas zwłoki, tym wartość odsetek będzie się zwiększać.

Windykowanie dłużnika

Jeżeli mimo to nie uregulowałeś raty za składkę OC, musisz nastawić się na przedsięwzięcie względem Ciebie działań windykacyjnych w celu odzyskania należności.

Warta wówczas rozpoczyna proces windykowania, w związku z którym powiększy wartość nieopłaconej składki o koszty z nim związane.

Biorąc to pod uwagę, możesz spodziewać się kolejnych monitów przypominających oraz wezwań do zapłaty.

Postępowanie sądowe

W sytuacji, w której konsekwentnie będziesz unikać spłaty swojego zobowiązania, Warta odda sprawę do sądu, a to może skończyć się postępowaniem egzekucyjnym.

Wtedy należna kwota ulegnie powiększeniu o opłaty sądowe i wynagrodzenie za pracę komornika sądowego.

Warta windykacja – jak mogę opłacić zaległą składkę?

Towarzystwo ubezpieczeniowe Warta oferuje dogodne sposoby na dokonanie płatności.

Jej formę możesz dobrać z myślą o swoich potrzebach.

Gdy mowa o ubezpieczeniu OC zakupionym za pośrednictwem agenta ubezpieczeniowego, metoda płatności ustalana jest indywidualnie zgodnie z preferencjami klienta.

Gdy zakup został zrealizowany poprzez udostępniony przez Wartę kalkulator OC/AC, składka może również zostać opłacone online.

Do wyboru ubezpieczony ma:

  • tradycyjny przelew na rachunek bankowy,
  • płatność kartą płatniczą,
  • szybki przelew,
  • BLIK.

W momencie kiedy wolisz opłacać składki ratalnie, pierwsza rata opłacana jest online, natomiast kolejne powinny być przelewane na wskazane w umowie polisy konto bankowe.

Porównywarka CashFix

W sytuacji gdy sam borykasz się z problemem posiadania dłużników, którzy odwlekają w czasie oddanie Ci pieniędzy, warto jak najszybciej zlecić windykację należności profesjonalnej firmie windykacyjnej.

Windykacja online z CashFix jest jedynym narzędziem na polskim rynku oferującym darmowe porównanie najlepszych ofert przeprowadzenia windykacji.

Aby pozbyć się problemu niezapłaconych faktur, wystarczy wypełnić prosty i intuicyjny formularz stronie portalu, dzięki któremu udostępniony zostaje Ci dostęp do zestawienia sprawdzonych firm windykacyjnych.

Ściąganie należności ściśle powiązane jest ze stopniem zaangażowania dłużnika w sprawę i odbywa się w 3 etapach:

  • windykacja polubowna,
  • windykacja sądowa,
  • postępowanie egzekucyjne.

Firmy windykacyjne czy kancelarie prawno-windykacyjne zawodowo zajmują się odzyskiwaniem długów od osób zadłużonych. Dysponują bogatym zapleczem wiedzy prawnej oraz wieloletnim doświadczeniem popartym wieloma sukcesami.

Podsumowanie

— Posiadanie polisy ubezpieczeniowej OC jest obowiązkiem każdej osoby posiadającej zarejestrowany na siebie pojazd.

— Nieopłacenie OC na czas nie rozwiązuje natychmiastowo umowy pomiędzy ubezpieczonym a ubezpieczycielem — właściciel auta wciąż może korzystać z OC.

— Składkę OC należy najszybciej jak to możliwe uregulować.

— Jeżeli jesteś osobą, posiadającą własnych dłużników możesz z powodzeniem windykować ich, zlecając odzyskanie należności profesjonalnym firmom windykacyjnym.

Średnia ocena: 4.67

Czytaj także

PorownajSzkode - Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny

Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny. Czego kierowcy nie wiedzą?

Co należy wiedzieć, by uzyskać wyższe odszkodowanie za wypadek komunikacyjny bez zbędnych trudności? Na jakie problemy najczęściej napotykają poszkodowani? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule.

PorownajSzkode - Odkup odszkodowań to inaczej cesja wierzytelności.

Co to jest odkup odszkodowań? Warto skorzystać?

Odkup odszkodowań to inaczej cesja wierzytelności. Oznacza to, że przekazujesz swoje roszczenia innemu podmiotowi, np.: kancelarii odszkodowawczej. Z momentem przekazania praw do roszczenia to zadaniem kancelarii są negocjacje z ubezpieczycielem i uzyskanie właściwego odszkodowania.

PorownajSzkode - Dopłata do odszkodowania - jak uzyskać wysokie odszkodowanie?

Dopłata do odszkodowania - jak uzyskać wysokie odszkodowanie?

Dopłata do odszkodowania to temat, który może dotyczyć każdej osoby, która otrzymała zaniżone odszkodowanie po wypadku czy innym zdarzeniu losowym.

PorownajSzkode - Odszkodowania z OC

Odszkodowania z OC - najważniejsze informacje, problemy i rozwiązania

Zgłoszenie likwidacji szkody i wpłata odszkodowania. Tak właśnie powinno wyglądać dochodzenie odszkodowania z OC. Czy tak jest w istocie? Na jakie problemy najczęściej natrafiają poszkodowani?

PorownajSzkode - Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela w prostych krokach

Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela w prostych krokach

Jakie terminy obowiązują TU, gdy piszesz odwołanie od decyzji ubezpieczyciela? Ma ono 30 dni, by ustosunkować się do Twojego pisma Jeżeli ubezpieczyciel nie zdąży w tym terminie — będzie musiał automatycznie wypłacić kwotę, o jaką się starasz.

PorownajSzkode - To musisz wiedzieć! Utrata wartości handlowej pojazdu a odszkodowanie

Utrata Wartości Handlowej Pojazdu

Im auto jest starsze i bardziej zużyte, tym utrata wartości handlowej pojazdu będzie mniejsza. Jednocześnie, jeżeli szkody były większe, to i utrata wartości staje się większa. Przy drobnych szkodach, jak np.: rysy i delikatne wgniecenia uznaje się, że utrata wartości nie nastąpiła.

odszkodowania online

Sprawdź bezpłatnie wysokość Twojego odszkodowania

więcej »