AdBlue

AdBlue, czyli niezbędny płyn dla silników diesla. Jak wybrać najlepszy?

AdBlue - klucz do czystych spalin w silnikach diesla

Płyn AdBlue w zbiorniku samochodu

AdBlue to niezbędny płyn dla silników diesla, który pomaga w redukcji emisji szkodliwych substancji, takich jak tlenki azotu, dzięki technologii SCR AdBlue. Jest aplikowany do układu wydechowego, gdzie reaguje z tlenkami azotu (NOx) i konwertuje je w nieszkodliwe substancje, takie jak azot i woda. Składniki płynu AdBlue, czyli mocznik oraz woda demineralizowana są kluczowe w procesie selektywnej redukcji katalitycznej.

Podczas, gdy mocznik jest głównym składnikiem płynu, to woda demineralizowana jest równie ważna. Bez niej, mocznik nie byłby w stanie prawidłowo zareagować z tlenkami azotu i przekształcić ich w nieszkodliwe substancje. Dlatego AdBlue jest nie tylko kluczowy dla naszego samochodu, ale również dla naszego środowiska w zakresie mocznika.

Mimo że AdBlue nie ma bezpośredniego wpływu na wydajność silnika, odgrywa kluczową rolę w redukcji emisji szkodliwych substancji.

Charakterystyka Adblue

Woda demineralizowana - składnik płynu AdBlue

Składniki wodnego roztworu mocznika AdBlue to 32,5% mocznika i 67,5% wody demineralizowanej, gdzie mocznik pełni kluczową funkcję jako reduktor tlenków azotu. Jest to substancja bezbarwna lub jasno kolorowana, której cechą jest brak właściwości żrących.

Pod wpływem wysokiej temperatury gazów wydechowych roztwór mocznika w AdBlue ulega rozkładowi na amoniak, który następnie reaguje z tlenkami azotu. Jest to kluczowy proces, który pozwala na przekształcenie szkodliwych tlenków azotu w mniej szkodliwe substancje, takie jak azot i parę wodną, na drodze układu wydechowego. Tym samym, AdBlue przyczynia się do oczyszczania spalin, a płyn ten przechowywany jest w osobnym zbiorniku.

Jak sprawdzić poziom płynu AdBlue?

Wskaźnik poziomu płynu AdBlue na desce rozdzielczej

Poziom płynu AdBlue można sprawdzić na desce rozdzielczej samochodu, która wskaże, kiedy poziom jest niski. Na desce rozdzielczej pojazdu pojawia się komunikat wizualny oraz głosowy, informujący o niskim poziomie płynu AdBlue.

Poziom płynu AdBlue w samochodzie zaleca się sprawdzać regularnie, zgodnie z zaleceniami zawartymi w instrukcji obsługi pojazdu. W przypadku niedoboru AdBlue zaleca się natychmiastowe uzupełnienie jego poziomu, aby zapewnić prawidłowe działanie systemu redukcji emisji szkodliwych substancji.

AdBlue a normy emisji spalin

AdBlue jest konieczny w celu spełnienia norm emisji spalin, takich jak Euro 6 i Euro V, które zostały ustanowione w celu ochrony środowiska poprzez redukcję emisji tlenków azotu, szczególnie w przypadku pojazdów z silnikami diesla.

Norma Euro 6 została uchwalona w 2006 roku i zaktualizowana w 2012 roku, a jej wymagania dotyczą ograniczenia do 400 mg/kWh dopuszczalnej wartości emisji tlenków azotu.

Niespełnienie tych norm emisji spalin przez producentów samochodów wiąże się z surowymi karami finansowymi. Dlatego stosowanie AdBlue jest nie tylko korzystne dla środowiska, ale także niezbędne dla przemysłu motoryzacyjnego, który musi spełniać te normy.

Tankowanie, dolewanie i przechowywanie AdBlue

Kiedy już wiemy, co to jest AdBlue i jak działa, warto dowiedzieć się, jak prawidłowo go przechowywać i tankować. Istnieją pewne dobre praktyki, które pomogą nam zapewnić, że płyn AdBlue będzie działał efektywnie i bezpiecznie.

Bezpieczne tankowanie

Mimo że proces tankowania AdBlue nie jest skomplikowany, istnieje kilka zasad, które należy pamiętać podczas uzupełniania tej substancji. Niewłaściwe tankowanie AdBlue, na przykład zalewanie olejem napędowym zamiast paliwa, może spowodować uszkodzenie układu SCR, co wymaga naprawy lub wymiany.

Nie zaleca się tankowania płynu AdBlue z dystrybutorów na stacjach paliw. Jest to zalecane, aby uniknąć ewentualnych problemów z układem SCR. Zamiast tego, powinniśmy korzystać z odpowiednich pojemników i lejków, które pomogą nam uniknąć rozlania płynu. Pamiętajmy, że nawet małe rozlanie może być szkodliwe dla naszego samochodu, dlatego zawsze warto być ostrożnym podczas tankowania AdBlue.

Dolewanie AdBlue krok po kroku

Dolewanie AdBlue jest procesem, który możemy łatwo przeprowadzić samodzielnie. Aby to zrobić, postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

 1. Zlokalizuj zbiornik na płyn AdBlue w swoim samochodzie, który zazwyczaj znajduje się obok zbiornika paliwa.
 2. Otwórz korek zbiornika AdBlue.
 3. Nalej płyn AdBlue do zbiornika, używając odpowiedniego pojemnika. Uważaj, aby nie rozlać płynu na inne elementy samochodu.
 4. Zamknij korek zbiornika AdBlue i upewnij się, że nie ma wycieków i że zbiornik jest szczelny.

W przypadku rozlania płynu AdBlue zaleca się niezwłoczne przystąpienie do czyszczenia powierzchni, na której doszło do rozlania. Należy użyć wody do spłukania rozlanego płynu, unikając kontaktu z oczami i skórą. Następnie należy dokładnie osuszyć powierzchnię.

Odpowiednie przechowywanie

Przechowywanie AdBlue jest równie ważne jak jego tankowanie. Płyn AdBlue powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 25°C, co pozwala na zachowanie jego właściwości przez okres do 18 miesięcy. Jest to substancja bezbarwna lub jasno kolorowana, której cechą jest brak właściwości żrących. Warto jednak podkreślić, że płyn ma silne właściwości korozyjne.

Ile kosztuje AdBlue i gdzie go kupić?

Koszt AdBlue na stacji paliw

Cena AdBlue może się różnić w zależności od miejsca zakupu, ale średnio wynosi około 4 zł za litr. Najdrożej płyn można nabyć na stacjach paliwowych, a najtaniej dokonując zakupu online. Warto jednak pamiętać, że niezależnie od tego, gdzie kupujesz AdBlue, zawsze należy upewnić się, że płyn pochodzi od renomowanego producenta i spełnia wszystkie niezbędne normy jakości.

Na ile starczy zbiornik?

Pełny zbiornik AdBlue zwykle wystarcza na nawet kilkanaście tysięcy kilometrów, a jego zużycie zależy od:

 • stylu jazdy,
 • warunków eksploatacji,
 • masy pojazdu,
 • indywidualnego stylu jazdy,
 • rodzaju trasy,
 • warunków drogowych,
 • mocy silnika.

Przyjmuje się, że 1 litr płynu powinien starczyć na przejechanie trasy o długości 1000 kilometrów. Biorąc pod uwagę to, że zbiornik mieści w większości przypadków kilkanaście litrów, to pełen zbiornik wystarczy w zupełności na przejechanie około 10 000 kilometrów.

Czy każdy płyn AdBlue jest taki sam?

Nie wszystkie płyny AdBlue są takie same - warto wybierać renomowane marki, które gwarantują wysoką jakość i skuteczność działania. Istnieją specyficzne normy i certyfikaty, takie jak norma ISO 22241-1, które określają wymagania dla płynów AdBlue, w tym aspekty eliminacji zanieczyszczeń i spełniania norm emisji spalin.

Przypomnijmy, że składniki płynu AdBlue to 32,5% mocznika i 67,5% wody demineralizowanej. Współpracują one ze sobą, aby oczyszczać spaliny w układzie wydechowym silników diesla. Dlatego zawsze warto zainwestować w wysokiej jakości płyn, który spełni wszystkie te wymagania.

Alternatywy dla AdBlue – czy są skuteczne?

Dostępne alternatywy dla AdBlue na rynku obejmują emulator AdBlue, zakup płynu AdBlue przez Internet oraz roztwór mocznika stosowany do oczyszczania spalin silników spalinowych. Jednak płyn AdBlue jest wykorzystywany wyłącznie w pojazdach z silnikiem diesla, wyposażonych w układ selektywnej redukcji.

Inne alternatywy dla AdBlue, które nie są przeznaczone do tego układu, na przykład nawozy, nie mogą zastąpić tradycyjnego płynu AdBlue w pojazdach i nie zapewniają takiej samej efektywności w redukcji emisji szkodliwych substancji.

Obecnie nie jest możliwe jednoznaczne stwierdzenie, czy wszystkie alternatywy dla AdBlue spełniają europejskie normy dotyczące emisji spalin, ponieważ zależy to od konkretnego produktu i jego zastosowania. Jednak oryginalny AdBlue został specjalnie zaprojektowany w celu spełnienia tych norm.

Podsumowanie

 1. AdBlue jest kluczowy dla redukcji emisji tlenków azotu w silnikach diesla, co przyczynia się ochrony środowiska i pozwala na spełnienie surowych norm emisji spalin, takich jak Euro 6.
 2. Poziom płynu AdBlue należy regularnie kontrolować, a jego niedobór może skutkować koniecznością przeprowadzenia kosztownych napraw.
 3. Płyn jest przechowywany w osobnym zbiorniku.
 4. AdBlue jest substancją, której efektywne i bezpieczne stosowanie wymaga odpowiedniego przechowywania i tankowania zgodnie z zaleceniami.
 5. Proces dolewania można przeprowadzić samodzielnie, ale ważne jest unikanie zabrudzeń i zanieczyszczeń.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest AdBlue i do czego służy?

AdBlue to wodny roztwór mocznika, który dolewa się do układu wydechowego w katalizatorze SCR. Służy do rozkładania szkodliwych cząstek tlenku azotu na amoniak i dwutlenek węgla, co sprawia, że spaliny są mniej szkodliwe dla środowiska.

Czy trzeba tankować AdBlue?

Tak, konieczność uzupełniania płynu AdBlue zależy od rodzaju pojazdu i stylu jazdy, ale nie można bagatelizować tego obowiązku, aby uniknąć problemów z silnikiem.

Co się stanie jak nie ma AdBlue?

Brak AdBlue w układzie SCR może prowadzić do naruszenia norm środowiskowych oraz do problemów z wydajnością silnika. Ponowne uruchomienie auta będzie możliwe dopiero po dolaniu płynu.

Czy mogę przechowywać płyn AdBlue w temperaturze powyżej 25 stopni Celsjusza?

Nie zaleca się przechowywania płynu AdBlue w temperaturze powyżej 25 stopni Celsjusza, ponieważ wysokie temperatury mogą negatywnie wpływać na jego efektywność.

Średnia ocena: 0.00

Czytaj także

PorownajSzkode - Wypadki na wysokościach

Wypadki na wysokościach i niewłaściwe drabiny - jak im zapobiec?

Wypadki na wysokościach to jedne z częstszych nieszczęśliwych zdarzeń w przedsiębiorstwach. Wiele czynników odpowiada za wypadki przy pracy: niewłaściwe posługiwanie się sprzętem, brak odpowiedniego zabezpieczenia, czy błąd człowieka.

PorownajSzkode - Jak uzyskać odszkodowanie za ubytek wartości rynkowej pojazdu?

Jak uzyskać odszkodowanie za ubytek wartości rynkowej pojazdu?

Poszkodowani często nie wiedzą, że mają cały katalog świadczeń do uzyskania. I to tylko przy jednym wypadku. Starty mogą bowiem powstawać na wielu poziomach. Do takich strat należy m.in. ubytek wartości rynkowej pojazdu. Na czym polega i jak można starać się o odszkodowanie?

PorownajSzkode - Wycena szkody samochodu kalkulator

Wycena szkody samochodu kalkulator. Jak działa i kto z niego korzysta?

Wielu poszkodowanych po uzyskaniu odszkodowania ma poważne wątpliwości. Czy otrzymali odszkodowanie we właściwej wysokości? Jeżeli masz wątpliwości, czy wycena szkody samochodu jest właściwa, kalkulator byłby bardzo pomocny. Czy jednak jest on dostępny dla poszkodowanych?

PorownajSzkode - Wypłata odszkodowania na podstawie kosztorysu - jak uzyskać więcej?

Wypłata odszkodowania na podstawie kosztorysu - jak uzyskać więcej?

Poszkodowanemu przysługuje wypłata odszkodowania na podstawie kosztorysu. Dokument ten jest ważny, ponieważ na jego podstawie wylicza się kwotę, jaką otrzyma osoba poszkodowana. Zawsze można liczyć na dopłatę, jeśli skorzysta się z pomocy kancelarii.

PorownajSzkode - 6 Problemów, jakie może sprawiać prawnik (I jak ich uniknąć)

6 Problemów, jakie może sprawiać prawnik (I jak ich uniknąć)

Czy jednak sam fakt ukończenia studiów prawniczych i odpowiednie uprawnienia sprawiają, że prawnik jest osobą kompetentną i zajmie się Twoją sprawą we właściwy sposób?

PorownajSzkode - Rejestracja samochodu w 2024 roku: poradnik dla kierowców

Rejestracja samochodu w Polsce - poradnik dla kierowców

Rejestracja pojazdu w Polsce to nieodzowny element posiadania samochodu. Proces ten, choć wydaje się skomplikowany, jest dosyć prosty.

odszkodowania online

Sprawdź bezpłatnie wysokość Twojego odszkodowania

więcej »