Większość wypłacanych odszkodowań jest zdecydowanie za niska. Najczęściej poszkodowani w takich przypadkach dopłacają do naprawy i ponoszą kolejne straty. Jako odpowiedź na problemy poszkodowanych pojawiły się kancelarie odszkodowawcze proponujące odkup odszkodowań.
- Czym jest odkup odszkodowań?
- Kiedy i jak można skorzystać z odkupu odszkodowań?
- Proces otrzymywania dopłaty do odszkodowań
- Co daje odkup odszkodowań?
Odszkodowanie komunikacyjne wypłacone przez ubezpieczyciela powinno w całości wystarczyć na naprawę. Powinno także pokrywać inne koszty, takie jak:
- holowanie pojazdu
- wynajem auta zastępczego
- wartość rzeczy uszkodzonych w samochodzie
Poszkodowany może także otrzymać odszkodowanie za utraconą wartość pojazdu. Świadczeń jest tak dużo, ponieważ w założeniu odszkodowanie ma pokrywać wszystkie straty.
W praktyce wypłacane odszkodowania komunikacyjne są za niskie. Poszkodowani mogą w takiej sytuacji:
- napisać odwołanie
- złożyć pozew w sądzie
- zgłosić się do Rzecznika Finansowego lub KNF
Wiąże się to jednak z długim oczekiwaniem na odszkodowanie i brakiem pewności, że zostanie ono wypłacone. Może to też generować dodatkowe koszty.
Dlatego pojawiła się usługa dopłaty do odszkodowania.
Zobacz: ,,Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela w prostych krokach".
Czym jest odkup odszkodowań?
Odkup odszkodowań to inaczej cesja wierzytelności. Oznacza to, że przekazujesz swoje roszczenia innemu podmiotowi, np.: kancelarii odszkodowawczej. Z momentem przekazania praw do roszczenia to zadaniem kancelarii są negocjacje z ubezpieczycielem i uzyskanie właściwego odszkodowania. Jeżeli to konieczne, sprawa kierowana jest do sądu.
Czy to oznacza, że sprawa będzie się ciągła jeszcze dłużej? Nie, ty jako poszkodowany nie bierzesz w tym udziału. Zanim sprawa z ubezpieczycielem się zakończy, ty otrzymujesz pieniądze od kancelarii odszkodowawczej. Dzięki temu uzyskanie odszkodowania jest prostsze, a naprawa może nastąpić znacznie szybciej.
Kiedy i jak można skorzystać z odkupu odszkodowań?
Do kancelarii odszkodowawczej może zgłosić się każdy poszkodowany, który podejrzewa, że ubezpieczyciel wypłacił zaniżone odszkodowanie. Ważne jest jednak, aby była to szkoda majątkowa — najczęściej dotyczy to szkody w pojeździe. Wedle polskiego odkup odszkodowania nie może dotyczyć szkody osobowej. Dotyczy to takich świadczeń, jak:
- renty
- odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu
- zadośćuczynienia
Kancelaria w takim przypadku może jedynie reprezentować poszkodowanego przed sądem lub ubezpieczycielem. Firmy i kancelarie odszkodowawcze zajmują się jedynie odkupem odszkodowań z OC, gdzie sprawca wypadku jest znany.
Ważny jest także okres, jaki upłynął od decyzji ubezpieczyciela. Jeżeli minęło więcej, niż 3 lata — nastąpiło przedawnienie. Wyklucza to domaganie się dodatkowych pieniędzy od ubezpieczyciela i to nie tylko przez kancelarię odszkodowawczą. Następuje bowiem przedawnienie roszczeń, a tym samym ich unieważnienie.
Przeszkodą przy odkupie odszkodowania nie jest przyjęcie odszkodowania od ubezpieczyciela. Wypłata bowiem nie zamyka całkowicie sprawy. Wyjątkiem jest tu jednak sytuacja, w której poszkodowany podpisał ugodę. Ta bowiem oznacza zrzeknięcie się wszystkich roszczeń, także tych przyszłych.
Wiele osób martwi się, czy może starać się jeszcze o odszkodowanie, gdy nie są już właścicielami auta. Jest to możliwe, ponieważ samochód najczęściej nie jest już poddawany dodatkowym oględzinom. Tak samo z odkupu mogą skorzystać osoby, które mają samochód w leasingu lub wciąż spłacają kredyt.
Wystarczy zgłosić się do kancelarii odszkodowawczej z kompletem dokumentów:
- kosztorysem naprawy
- decyzją ubezpieczyciela
- oświadczeniem sprawcy lub notatką policyjną
- dowodem rejestracyjnym samochodu
Przydatne są także inne dowody potwierdzające szkodę, np.: zdjęcia, czy zeznania świadków. Ich dostarczenie nie jest jednak konieczne. Podobnie jest z kosztorysem niezależnego rzeczoznawcy lub wyceną warsztatu.
Dokumenty te nie są konieczne, ponieważ specjaliści na podstawie kosztorysu sami obliczają właściwą kwotę odszkodowania.
Proces otrzymywania dopłaty do odszkodowań
Żródło: Materiały własne ps.org.pl
- Zgłoszenie sprawy
Po otrzymaniu kosztorysu i decyzji ubezpieczyciela poszkodowany kontaktuje się z poprzez formularz na ps.org.pl. Nie jest to skomplikowane. Wystarczy jedynie opisać problem i dołączyć posiadane dokumenty.
- Kontakt z konsultantem
W ciągu 24 godzin skontaktuje się z Tobą konsultant. Potwierdza Twoje dane i zadaje pytania związane ze szkodą i likwidacją szkody u ubezpieczyciela. To też moment, w którym możesz zadać pytania związane z dopłatą lub podać oczekiwaną kwotę odszkodowania
- Weryfikacja dokumentów
Nasi specjaliści sprawdzają, czy wszystkie przesłałeś komplet dokumentów i czy są one poprawnie sporządzone. Możesz zostać poproszony o uzupełnienie niezbędnych informacji.
- Analiza kosztorysu
Dokładnie sprawdzamy kosztorys naprawy pod kątem najczęstszych błędów, takich jak zaniżanie stawek warsztatów i cen części.
- Ustalenie wartości zaniżenia
Na podstawie informacji uzyskanych od Ciebie, kosztorysu ubezpieczyciela i własnych analiz obliczamy właściwą kwotę odszkodowania. Następnie odejmujemy od niego kwotę zaproponowaną przez ubezpieczyciela. Różnica to Twoja dopłata do odszkodowania.
- Wypłacanie dopłaty
Po ustaleniu wartości zaniżenia kontaktujemy się z Tobą i wypłacić należne odszkodowanie. Cała procedura trwa nie dłużej, niż 5 dni
Więcej na temat dopłaty do odszkodowań dowiesz się z artykułu: ,,Dopłaty do odszkodowań ważne pytania (i pomocne odpowiedzi)".
Co daje odkup odszkodowań?
Obserwować można wzrost zainteresowania usługami kancelarii odszkodowawczych i samym odkupem odszkodowania. Wynika to przede wszystkim ze wzrostu świadomości poszkodowanych. Także regulacje prawne — wyroki Sądu Najwyższego i wytyczne KNF — są przychylne poszkodowanym.
Samodzielne dochodzenie swoich praw wiąże się jednak z dodatkowymi formalnościami, a nierzadko i kosztami. Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela, czy sprawa sądowa mogą być trudne dla niedoświadczonej osoby. Aby udowodnić swoje racje, należy zastosować właściwe argumenty, a nierzadko także podać właściwą podstawę prawną.
Odkup odszkodowań jest swego rodzaju drogą na skróty. Poszkodowany w ten sposób unika:
- dodatkowych kosztów
- dodatkowych formalności
- sporu z ubezpieczycielem
- sprawy sądowej
- ryzyka odmowy dopłaty
W ten sposób poszkodowany nie musi czekać na pieniądze i wdawać się w niepotrzebne spory. Nie musi także martwić się o efekt postępowania. Likwidacja szkody przy odkupie odszkodowania przypomina procedurę u ubezpieczyciela — pozbawiona jest jednak niepotrzebnych komplikacji.