jak podłączyc kable rozruchowe

Jak podłączyć kable rozruchowe?

Kable rozruchowe wielu osobom natychmiast kojarzą się z zimowym okresem. Przypomnijmy sobie zasady bezpiecznego podłączania kabli rozruchowych. Właściwa kolejność podłączenia ma ogromne znaczenie, konsekwencje błędnego mogą być katastrofalne.

Jak podłączyć kable rozruchowe?

Przygotowanie się do podłączenia kabli rozruchowych to kluczowy krok w minimalizowaniu ryzyka problemów podczas uruchamiania silnika. Istnieje tylko kilka podstawowych zasad a ich przestrzeganie decyduje o tym, czy podczas tego procesu nie dojdzie do poważnych szkód w instalacjach elektrycznych pojazdów.

Pięć kroków przygotowań do podłączenia kabli rozruchowych obejmuje:

 • stan kabli rozruchowych

Upewnij się, że kable rozruchowe są w dobrym stanie. Uszkodzone przewody czy własnoręcznie wykonane kable z nieoznaczonymi zaciskami mogą spowodować problemy.

 • równość akumulatorów

Sprawdź, czy pojazd-dawca nie ma mniejszego akumulatora niż pojazd-biorca. Użycie małego auta do uruchomienia dużego pojazdu może prowadzić do problemów.

 • wyłączenie silnika oraz dodatkowych urządzeń

Wyłącz silnik samochodu-dawcy przed rozpoczęciem operacji. Natomiast w pojeździe, który będzie uruchamiany, wyłącz m.in. radio i klimatyzację. Najlepiej wyłączyć wszystkie odbiorniki prądu w obu pojazdach.

 • unikanie kontaktu karoserii

Upewnij się, że pojazdy nie mają fizycznego kontaktu, aby uniknąć zwarcia. Kierowcy korzystający z krótkich kabli rozruchowych powinni szczególnie zwracać uwagę na ten punkt.

Jakie kable rozruchowe wybrać?

Jeśli chodzi o wybór kabli rozruchowych, warto zauważyć, że dostępne są różne opcje. Przewody wykonane z miedzi, o odpowiednim przekroju (16 mm2 dla silników benzynowych, 25-35 mm2 dla silników wysokoprężnych), z solidnymi zaciskami, to kluczowe elementy. Nie trzeba inwestować w najdroższe kabli, ale te najtańsze mogą zawieść w krytycznej sytuacji.

Parametry kabli rozruchowych

Parametry kabli rozruchowych mają kluczowe znaczenie dla skuteczności i bezpieczeństwa operacji podczas uruchamiania pojazdu. Oto najważniejsze aspekty, na jakie warto zwrócić uwagę:

 • długość kabla

Dla codziennego użytku kierowców zalecana długość kabla to około 2,5 metra, co umożliwia elastyczne podpięcie się do pojazdu nawet w trudno dostępnych miejscach.

 • natężenie przewodzonego prądu

Istotnym parametrem jest maksymalne natężenie przewodzonego prądu. W przypadku kabli przeznaczonych do aut osobowych, zaleca się minimum 400 A, ale optymalne bezpieczeństwo zapewniają kable rozruchowe o natężeniu 600 A. W przypadku decyzji o zakupie kabli nieznanych marek, lepiej jest zdecydować się na te o wyższych parametrach, np. 600 A lub nawet 1000 A, co daje pewien zapas mocy.

 • przekrój przewodów

Przekrój przewodów ma istotne znaczenie dla efektywności kabli. Dobrej jakości, markowe przewody rozruchowe o przekroju 16 mm2 są odpowiednie do większości zastosowań i kosztują od 70 do 150 zł. Jeśli chodzi o silniki o większych mocach, warto zainwestować w solidne kable rozruchowe o przekrojach 35 mm2 lub nawet 50 mm2, które poradzą sobie bez problemu z dużymi silnikami wysokoprężnymi. Cena takich przewodów może wynosić od około 180 zł do nawet 400 zł, jednak różnice w kosztach zazwyczaj odzwierciedlają wyższą jakość wykonania.

Jak podłączyć kable rozruchowe schemat?

Podłączenie kabli rozruchowych przebiega według prostego schematu.

 1. Podłączenie plusów.
 2. Podłączenie minusów.
 3. Uruchomienie silnika w pojeździe-dawcy.
 4. Uruchomienie pojazdu, w którym znajduje się rozładowany akumulator.
 5. Odłączenie kabli w odwrotnej kolejności.

Ważne jest, aby korzystać z urządzenia ułatwiającego rozruch tylko wtedy, gdy napięcie obu akumulatorów jest identyczne, a samochody nie mogą mieć fizycznego kontaktu podczas rozruchu.

Niezawodność procesu podłączania kabli rozruchowych zależy w dużej mierze od prawidłowej kolejności działań. Poniżej przedstawiamy etapy podłączania kabli w sposób, który minimalizuje ryzyko problemów:

Podłączenie plusów (czerwony przewód):

Zacznij od połączenia pierwszego czerwonego zacisku do rozładowanego akumulatora w samochodzie biorcy.

Następnie podłącz drugi czerwony zacisk do naładowanego akumulatora w samochodzie dawcy.

Podłączenie minusów (czarny przewód):

Połącz pierwszy czarny zacisk ze sprawnym akumulatorem, przyłączając go do minusa akumulatora dawcy.

Kolejno, drugi zacisk kabla czarnego przypnij do masy samochodu biorcy, unikając połączenia z akumulatorem.

Warto zauważyć, że kluczowe jest łączenie biegunów dodatnich (czerwonych) jako pierwszy krok. Ostatecznie czarny zacisk przewodu łączymy z masą biorcy. Niektóre instrukcje mogą sugerować odwrotną kolejność, czyli najpierw połączenie czerwonego zacisku ze sprawnym akumulatorem, a dopiero później z akumulatorem biorcy. W praktyce jednak, większość ekspertów zaleca podłączanie kabli w opisanej wcześniej kolejności, co minimalizuje ryzyko zwarcia czy innych problemów podczas uruchamiania pojazdu.

Pamiętaj, że precyzyjne wykonanie tych kroków ma kluczowe znaczenie, a niedokładności mogą prowadzić do nieprawidłowego rozruchu lub nawet uszkodzenia elektrycznych układów pojazdu.

Czego unikać podłączając kable rozruchowe?

Podczas podłączania kabli istnieje kilka kluczowych kwestii, których należy unikać, aby zagwarantować bezpieczne i skuteczne uruchomienie pojazdu. Kolejność podłączania przewodów to jedno, ale warto także zwrócić uwagę na inne aspekty.

Nieprawidłowe przyłączenie zacisków

Należy unikać sytuacji, w której czarny zacisk jest zaciskany na karoserii pojazdu zamiast na dedykowanym miejscu masy. Ze względu na specyficzną konstrukcję zacisków, ich zaciśnięcie na karoserii może spowodować uszkodzenie powłoki lakierniczej, co nie tylko jest estetycznym problemem, ale także może prowadzić do korozji.

Palenie papierosów

Podczas operacji niebezpieczne jest palenie papierosów, ponieważ bateria może wydzielać łatwopalny wodór. Zapalając papierosa w takiej sytuacji, istnieje ryzyko wybuchu, co jest nie tylko niebezpieczne, ale także może spowodować szkody materialne.

Bliski kontakt z akumulatorem

Pochylanie się nad baterią po podłączeniu kabli jest ryzykowne. Ze względu na potencjalne wydzielanie się gazów, istnieje ryzyko wybuchu. Dlatego zaleca się zachowanie bezpiecznej odległości od akumulatora podczas tego procesu.

Zwarcia

Należy zachować szczególną uwagę, aby uniknąć zwarcia. Chwila nieuwagi może prowadzić do zwarcia, co nie tylko jest niebezpieczne, ale także może uszkodzić zarówno pojazd, jak i same kabli rozruchowe.

Podczas podłączania kabli kluczowe jest również sprawdzenie przewodów pod kątem ewentualnych uszkodzeń izolacji oraz ich zapięcie zgodnie z rekomendowaną kolejnością. Warto również pamiętać o konieczności oczyszczenia klem i końcówek biegunowych baterii przed samym podłączeniem. W przypadku zaśniedziałych elementów, zaleca się używanie miękkiego druciaka do ich oczyszczenia. To proste, ale istotne czynności, które wpływają na efektywność i bezpieczeństwo operacji podłączania kabli.

Co zrobić z głęboko rozładowanym akumulatorem?

Głębokie rozładowanie akumulatora to niewątpliwie kwestia, której warto unikać, gdyż niesie ze sobą szereg niekorzystnych konsekwencji. Akumulator samochodowy, aby działać sprawnie przez dłuższy czas, powinien być utrzymywany zawsze naładowany do pełna. Tylko wtedy może pełnić swoją funkcję niezawodnie przez okres nawet pięciu lat, co jest średnim czasem pracy dobrego akumulatora samochodowego w odpowiednich warunkach.

Głębokie rozładowanie akumulatora jest dla niego nie tylko uciążliwe, ale wręcz niszczące. Kiedy akumulator nie jest w stanie uruchomić silnika, a w najgorszym przypadku nawet centralnego zamka, można przypuszczać, że doszło do tego niepożądanego zjawiska.

W niektórych sytuacjach akumulator po głębokim rozładowaniu staje się praktycznie bezużyteczny. Może odmówić przyjmowania prądu ładowania, co skutkuje koniecznością korzystania z kabli do uruchomienia pojazdu. Niestety, mimo tymczasowego sukcesu, akumulator może ponownie odmówić współpracy, nie przyjmując prądu z alternatora nawet podczas jazdy. Oznacza to, że po wyłączeniu silnika istnieje ryzyko, że samochód ponownie nie będzie można uruchomić.

W większości przypadków akumulator po głębokim rozładowaniu nadal działa, ale jego parametry ulegają znacznemu pogorszeniu. Chociaż może być zdolny do przyjmowania prądu ładowania, to jednak w żaden sposób nie utrzymuje wcześniejszych parametrów. Ostatecznie, może mieć jedynie od 10 do 50% swojej pierwotnej pojemności. Dlatego też, aby uniknąć utraty wydajności i przedłużyć żywotność akumulatora, ważne jest dbanie o jego regularne ładowanie i unikanie głębokiego rozładowania.

Podsumowanie:

 1. Pamiętaj o prawidłowej kolejności podłączenia kabli rozruchowych: podłączenie czerwonego zacisku do dodatniego bieguna na rozładowanym akumulatorze, następnie połącz drugi czerwony zacisk z dodatnim biegunem akumulatora w samochodzie dostarczającym energię.
 2. Potem podłącz minusy. Pierwszy czarny zacisk powinien być połączony z ujemnym biegunem akumulatora w samochodzie dostarczającym energię.Drugi czarny zacisk należy przypiąć do jakiejkolwiek metalowej części samochodu, który potrzebuje rozruchu. Ważne: nie do ujemnego bieguna akumulatora.
 3. Prawidłowe podłączenie kabli rozruchowych jest kluczowe dla bezpieczeństwa i skuteczności operacji. Zawsze bądź ostrożny, stosuj się do instrukcji i unikaj działań, które mogą zwiększyć ryzyko uszkodzenia pojazdu lub stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa osobistego.

Średnia ocena: 5.00

Czytaj także

PorownajSzkode - Wypadki na wysokościach

Wypadki na wysokościach i niewłaściwe drabiny - jak im zapobiec?

Wypadki na wysokościach to jedne z częstszych nieszczęśliwych zdarzeń w przedsiębiorstwach. Wiele czynników odpowiada za wypadki przy pracy: niewłaściwe posługiwanie się sprzętem, brak odpowiedniego zabezpieczenia, czy błąd człowieka.

PorownajSzkode - Jak uzyskać odszkodowanie za ubytek wartości rynkowej pojazdu?

Jak uzyskać odszkodowanie za ubytek wartości rynkowej pojazdu?

Poszkodowani często nie wiedzą, że mają cały katalog świadczeń do uzyskania. I to tylko przy jednym wypadku. Starty mogą bowiem powstawać na wielu poziomach. Do takich strat należy m.in. ubytek wartości rynkowej pojazdu. Na czym polega i jak można starać się o odszkodowanie?

PorownajSzkode - Jak obliczyć utratę wartości samochodu po wypadku

Jak obliczyć utratę wartości samochodu po wypadku, to warto wiedzieć

Większość poszkodowanych kierowców zastanawia się jak obliczyć utratę wartości samochodu po wypadku. Istnieje dla niego kilka rozwiązań, które może wykorzystać bez strat finansowych. Oprócz tego przysługują mu inne świadczenia, które pomogą mu wrócić do zdrowia.

PorownajSzkode - Wycena szkody samochodu kalkulator

Wycena szkody samochodu kalkulator. Jak działa i kto z niego korzysta?

Wielu poszkodowanych po uzyskaniu odszkodowania ma poważne wątpliwości. Czy otrzymali odszkodowanie we właściwej wysokości? Jeżeli masz wątpliwości, czy wycena szkody samochodu jest właściwa, kalkulator byłby bardzo pomocny. Czy jednak jest on dostępny dla poszkodowanych?

PorownajSzkode - Wypłata odszkodowania na podstawie kosztorysu - jak uzyskać więcej?

Wypłata odszkodowania na podstawie kosztorysu - jak uzyskać więcej?

Poszkodowanemu przysługuje wypłata odszkodowania na podstawie kosztorysu. Dokument ten jest ważny, ponieważ na jego podstawie wylicza się kwotę, jaką otrzyma osoba poszkodowana. Zawsze można liczyć na dopłatę, jeśli skorzysta się z pomocy kancelarii.

PorownajSzkode - 6 Problemów, jakie może sprawiać prawnik (I jak ich uniknąć)

6 Problemów, jakie może sprawiać prawnik (I jak ich uniknąć)

Czy jednak sam fakt ukończenia studiów prawniczych i odpowiednie uprawnienia sprawiają, że prawnik jest osobą kompetentną i zajmie się Twoją sprawą we właściwy sposób?

odszkodowania online

Sprawdź bezpłatnie wysokość Twojego odszkodowania

więcej »