6 Problemów, jakie może sprawiać prawnik (I jak ich uniknąć)

6 Problemów, jakie może sprawiać prawnik (I jak ich uniknąć)

Niekiedy klienci napotykają prawników, którzy zamiast rozwiązać ich problem jeszcze bardziej go pogłębiają. Co można zrobić w takiej sytuacji? Czy możesz się zabezpieczyć jeszcze przed podjęciem współpracy? PS.org.pl sprawdza to.

W Polsce działa wielu prawników. Aby mogli oni reprezentować Cię w sądzie, muszą mieć oni zezwolenie prokuratury oraz widniećw Krajowym Rejestrze Adwokatów i Aplikantów Adwokackich. Możesz także skorzystać z usług Radcy Prawnego.

Czy jednak sam fakt ukończenia studiów prawniczych i odpowiednie uprawnienia sprawiają, że Twój prawnik jest osobą kompetentną i zajmie się Twoją sprawą we właściwy sposób? Wpisy na wielu forach oraz skargi do Okręgowych Rad Adwokackich, czy Naczelnej Rady Adwokackiej wskazują, że nie zawsze tak jest. Dlatego PS.org.pl sprawdził, jakie są najczęstsze problemy z adwokatami i jak można ich uniknąć.

problemy klientów z prawnikami

Brak dostatecznej wiedzy i doświadczenia

Powierzasz swoją sprawę prawnikowi, wkrótce jednak okazuje się, że nie podejmuje on właściwych kroków lub przegrywa sprawę w sądzie. Dopiero później dowiadujesz się, że wybrana kancelaria adwokacka zwykle zajmuje się innymi sprawami. Tutaj dobrym przykładem są sprawy frankowe. Tego rodzaju sprawy powinny prowadzić kancelarię, które specjalizują w prawie bankowym.

Co może się zdarzyć?

Adwokat lub radca prawny może nie podjąć właściwych kroków. Może także - już na sali sądowej - podjąć niewłaściwą strategię. To wszystko może prowadzić do przegranej sprawy.

Jak tego uniknąć?

Każdy adwokat ma swoją specjalizację. Sprawdź więc, czy dana kancelaria prowadziła już sprawy podobne do Twoich. Sprawdź także, czy odnosiła już na tym polu sukcesy. W takiej sytuacji najlepiej jest skorzystać z rankingu kancelarii. Znajdziesz tu nie tylko opinie o kancelariach prawnych, ale dowiesz się także, czym zajmują się poszczególni prawnicy.

Opieszałość

Podpisujesz umowę, wpłaca zaliczkę i… nic się nie dzieje. Zainteresowany czeka nawet tygodniami, lecz nie jest informowany o postępach. Gdy sam nawiązujesz kontakt z adwokatem, okazuje się, że żadna czynność nie została podjęta lub jedynie w podstawowym wymiarze.

Co może się zdarzyć?

To może rodzić spory problem. Odwlekanie sprawy w czasie może doprowadzić do tego, że ta się przedawni, zatem nie będzie możliwe podjęcie żadnych działań. To może sprawić, że Twoja postępowanie się przedłuży lub w ogóle nie ruszy z miejsca.

Jak tego uniknąć?

Możesz tego uniknąć już na etapie podpisywania umowy. Powinien w niej znajdować się zapis dotyczący przekazywania informacji o postępowaniu.

Brak obecności na rozprawach, zapominanie o terminach

Jednym z ważniejszych zadań adwokata jest reprezentowanie swojego klienta na rozprawach sądowych. W ten sposób może on przedstawić dowody oraz stanowisko swojego klienta. Może także odpierać zarzuty drugiej strony. Nie jest to jednak możliwe, gdy prawnik nie stawia się na rozprawy, często nawet nie usprawiedliwiając swojej nieobecności.

Ważnym elementem pracy prawnika jest także składanie pism, wniosków, czy apelacji. Te jednak należy złożyć w odpowiednim terminie. Np.: termin złożenia jest bardzo krótki — to jedynie 14 dni po wydaniu wyroku przez sąd I instancji.

W takim przypadku można mówić o zaniedbaniu adwokata.

Co może się zdarzyć?

W takim przypadku Twoja sprawa może się przedłużać lub w najgorszym przypadku — może stracić spodziewane korzyści. Możesz także przegrać sprawę, choć w rzeczywistości byłaby możliwa do wygrania, gdyby prawnik zachował należytą staranność.

W takim przypadku możesz złożyć skargę do Okręgowej Rady Adwokackiej. Musisz jednak dostarczyć dowody na zaniedbanie sprawy. Jeżeli okaże się, że skarga jest zasadna, możesz oskarżyć niekompetentnego prawnika na drodze cywilnej. Każda kancelaria prawnicza musi posiadać polisę OC. Dzięki temu ubezpieczyciel może wypłacić odszkodowanie w przypadku błędu adwokata.

Jak tego uniknąć?

Prawnik, który nie spełnia swoich obowiązków to jeden z poważniejszych problemów klienta. Można tego uniknąć, już wcześniej sprawdzając opinie o prawniku i jego oceny. Zwykle klienci robią to poprzez sprawdzenie opinii na wielu różnych platformach. To wydłuża czas poszukiwań.

Piętrzące się koszty przewyższające potencjalne korzyści

W wielu przypadkach prawnik już na początku współpracy pobiera zaliczkę. Jej wysokość zależy od ostatecznego wynagrodzenia oraz kosztów, jakie należy ponieść, np.: kosztów sądowych.

Niekiedy jednak może się zdarzyć, że kolejne koszty są bardzo wysokie. Tymczasem może się okazać, że adwokatowi nie uda się uzyskać spodziewanej kwoty lub wręcz przegra sprawę. Niekiedy również możliwe jest, że nie wszystkie wydatki są konieczne bądź prowizja jest stanowczo za wysoka.

Co może się zdarzyć?

Konsekwencją zbyt dużych wydatków może być brak korzyści dla Ciebie. W takiej sytuacji może się okazać, że nawet w przypadku wygranej klient uzyskuje znacznie mniej pieniędzy, niż się spodziewał. Może to prowadzić nawet do strat finansowych w przypadku przegranej. Nie tylko nie uzyskujesz zwrotu poniesionych kosztów, ale także musisz zwrócić koszty poniesione przez drugą stronę (jeżeli to ty byłeś powodem)

Jak tego uniknąć?

Pamiętaj o podpisaniu umowy z wynajętym adwokatem. W niej możesz zawrzeć sposób rozliczania się, w tym także wysokość zaliczki i ostatecznego wynagrodzenia. Twój prawnik powinien także na bieżąco przedstawiać Ci, jakie koszty poniósł w związku z prowadzeniem sprawy. W ten sposób możesz łatwo sprawdzić, czy koszty te są zasadne. Pamiętaj także, że adwokat ma obowiązek działać na korzyść swojego klienta, także w sferze finansowej. W rozliczeniach nie powinny znajdować się wydatki, które nie były konieczne.

Brak wykształcenia prawniczego

Niekiedy media donoszą o fałszywych prawnikach. Proponują oni swoje usługi nieświadomym klientom. Często pobierają zaliczki i kontakt z nimi całkowicie się urywa. Może się także zdarzyć, że fałszywi adwokaci wyłudzają pieniądze przez dłuższy czas. W rzeczywistości jednak nie toczy się żaden postępowanie, a wszelkie dokumenty są sfałszowane.

Co może się zdarzyć?

W takim przypadku można mówić o oszustwie. Twoja sprawa nie zostaje przekazana do sądu — tracisz więc możliwe korzyści. Tracisz także pieniądze przekazane jako wynagrodzenie. W związku z tym, że jest to oszustwo, sprawę należy zgłosić policji lub do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

Jak tego uniknąć?

W tym przypadku najlepiej jest wcześniej sprawdzić adwokata w Krajowym Rejestrze Adwokatów i Aplikantów Adwokackich. Możesz tu także sprawdzić radcę prawnego, jeżeli zdecydowałeś się na jego usługi. W ten sposób dowiesz się, czy Twój adwokat ma odpowiednie uprawnienia do świadczenia pomocy prawnej.

Czy jest jeden sposób na wszystkie problemy?

Lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Dlatego, zanim zdecydujesz się na współpracę z adwokatem sprawdź, czy:

  • prawnik widnieje w Rejestrze Adwokatów i Aplikantów Adwokackich

  • specjalizuje się w sprawach podobnych do Twojej

  • ma dobre opinie

Opinie możesz sprawdzić na kilka sposobów. Wiele osób pyta znajomych, czy nie znają dobrego adwokata. Jednak rzadko się zdarza, że wśród znajomych i rodziny wiele osób zna odpowiednich prawników. Trudno tu zatem o rzetelne opinie.

Dlatego wiele osób sprawdza opinie w internecie. Obecnie jednak jest wiele platform, gdzie można ocenić usługi i aby uzyskać najlepszy obraz sytuacji należy sprawdzić jak najwięcej stron, co może zabrać wiele czasu.

Dlatego ostatnim rozwiązaniem jest sprawdzenie rankingu kancelarii. Na jednej stronie znajdziesz tutaj wiele kancelarii, które mogą zająć się Twoim problemem prawnym. Najważniejsze jest jednak to, że są uszeregowane według oceny. Możesz więc szybko sprawdzić, czy wybrana kancelaria cieszy się dobrą opinią i czy potrafi zająć się Twoją sprawą.

Średnia ocena: 4.56

Czytaj także

PorownajSzkode - Wypadki na wysokościach

Wypadki na wysokościach i niewłaściwe drabiny - jak im zapobiec?

Wypadki na wysokościach to jedne z częstszych nieszczęśliwych zdarzeń w przedsiębiorstwach. Wiele czynników odpowiada za wypadki przy pracy: niewłaściwe posługiwanie się sprzętem, brak odpowiedniego zabezpieczenia, czy błąd człowieka.

PorownajSzkode - Jak uzyskać odszkodowanie za ubytek wartości rynkowej pojazdu?

Jak uzyskać odszkodowanie za ubytek wartości rynkowej pojazdu?

Poszkodowani często nie wiedzą, że mają cały katalog świadczeń do uzyskania. I to tylko przy jednym wypadku. Starty mogą bowiem powstawać na wielu poziomach. Do takich strat należy m.in. ubytek wartości rynkowej pojazdu. Na czym polega i jak można starać się o odszkodowanie?

PorownajSzkode - Wycena szkody samochodu kalkulator

Wycena szkody samochodu kalkulator. Jak działa i kto z niego korzysta?

Wielu poszkodowanych po uzyskaniu odszkodowania ma poważne wątpliwości. Czy otrzymali odszkodowanie we właściwej wysokości? Jeżeli masz wątpliwości, czy wycena szkody samochodu jest właściwa, kalkulator byłby bardzo pomocny. Czy jednak jest on dostępny dla poszkodowanych?

PorownajSzkode - Odszkodowania powypadkowe.

Odszkodowania powypadkowe. Jakie świadczenia za szkody osobowe?

Większość kojarzy OC jedynie z odszkodowaniem za szkodę majątkową. Tymczasem można także uzyskać odszkodowania powypadkowe za szkody osobowe. Jak się o nie starać?

PorownajSzkode - Prędkości na drogach – jakie dopuszcza prawo i jakie są kary?

Prędkości na drogach – jakie dopuszcza prawo i jakie są kary?

Prędkości na drogach w Polsce są ograniczone konkretnymi przepisami. Każdy rodzaj dróg ma swoją specyficzną dopuszczalną prędkość.

PorownajSzkode - Jakie ciśnienie w oponach samochodowych jest prawidłowe?

Jakie ciśnienie w oponach samochodowych jest prawidłowe?

Prawidłowe ciśnienie w oponach to czynnik wpływający na bezpieczeństwo oraz ekonomiczność jazdy. Ile powinno wynosić?

odszkodowania online

Sprawdź bezpłatnie wysokość Twojego odszkodowania

więcej »